Scinet.cz » Články

Téma: Černé díry

Kavárna, Věda »

[ 20.12. 2010 ]
LHC stopy po mikroskopických černých dírách a dimenzích nenašel

Fyzici v rámci experimentu CMS v urychlovači LHC nenašli žádné známky existence mikroskopických černých děr s hmotností nižší než 3,5 TeV. I když na první pohled se může zdát, že “negativní” výsledek rovná se špatná zpráva, není tomu tak: žádný realistický model existenci miniaturních černých děr na této nízkoenergetické škále …

Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 4.12. 2009 | Komentářů (10) ]
Utíkejte do hor: Před LHC, černými dírami, podivnůstkami – nebo spíše novináři

Urychlovač částic LHC byl po více než roce probrán ze spánku. Sice stále nejede na plný výkon – a nějakou dobu ani nepojede – přesto už několik věcí dokázal: překonal rekord, fyzikům udělal obrovskou radost a novinářům dal šanci psát o katastrofickém konci světa. A lidé se bojí nenažraných černých …

Kavárna, Věda »

[ 5.7. 2009 | Komentář (1) ]
S Wittenem o LHC: Supersymetrie, higgsy a černé díry požírající vícerozměrný svět

Edward Witten, jeden z nejgeniálnějších fyziků dneška a nejplodnější teoretik v oblasti superstrunové teorie, strávil řadu měsíců v centru Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Doufal, že během jeho pobytu se fyzikům podaří spustit LHC, jenže ten do provozu nebude uveden dříve než letos v říjnu. Ještě než odletěl zpět …

Kavárna, Věda »

[ 6.6. 2009 | Komentářů (3) ]
Svět z černých děr aneb Scénář stíněné gravitace

Dva američtí fyzici ve své práci spekulují nad zvláštní myšlenkou. A sice že všechny částice by mohly být projevy různých energetických stavů miniaturních černých děr v mikrosvětě. Zpráva o jejich výzkumu obletěla světová média. Aby ne, téma je to velice zajímavé. Co přesně ale fyzici tvrdí? A co k tomu …

Věda »

[ 4.4. 2008 ]

Astronomové v posledních týdnech oznámili objevy dvou extrémních černých děr. Nejprve se jim podařilo nalézt černou díru s hmotností galaxie a před pár dny objevili tu vůbec nejmenší. Otevřela se jim tím i další cesta k otestování Einsteinovy obecné teorie relativity.
Monstrózní propast v časoprostoru
Astronomové potvrdili, že nalezli doposud největší …

Věda »

[ 28.6. 2007 | Komentářů (4) ]

Mohou být objekty, o kterých si myslíme, že jsou černými dírami, okny do jiných koutů vesmíru či snad do úplně nových světů? Nová studie fyziků z Francie a Německa říká, že ano. I když jde jistě o spekulaci, přece jen by taková možnost vyřešila některé z problémů, které fyziky dlouho …

Věda, Zprávy »

[ 23.5. 2007 | Komentář (1) ]

Astrofyzici z Goddardova střediska vesmírných letů úspěšně otestovali novou metodu k určování hmotností černých děr. Metodu přitom navrhli už v roce 1998. Podle ní je hmotnost černé díry v binárním systému známém jako Cygnus X-1 asi 8,7krát větší než hmotnost našeho Slunce.
Systém Cygnus X-1 se skládá z modrého hvězdného obra …

Věda »

[ 18.4. 2007 ]

Zatmění supermasivní černé díry umožnilo astronomům poprvé v historii přímo změřit velikost diskovitého zdroje rentgenového záření, který tuto černou díru obklopuje.K této události došlo v galaxii NGC 1365, kterou od Země dělí zhruba 60 milionů světelných let.
Zatmění má na svědomí plynový mrak, který přešel přes černou díru ležící v …